Albüm İncelemesi: Thalia “Amore Mio”

5 Kasım 2014

amoremiodeluxent

İngilizceden sonraki yabancı dil olarak İspanyolca’yı seçmemde Latin müziğinin etkisi oldukça fazla.

Bilen bilir, belki Shakira ile bakkalda karşılaşırız umuduyla Barcelona’ya gelen bir insan olarak latin müziğini oldukça seviyorum, bachata, salsa, cumbia, latin rock, hatta sözlerini yazmasıyla beraber ortalama bir bilgisayar ile üretimi 5 dakika falan süren electrolatino, bunlar hep bebeğim gibi.

Her ne kadar ülkemizde Rozalinda, Maria Mersedes, Ma-ri-mar Aouuv Kostenitasoy gibi televizyon tarihinde hepsi gerek oyunculuk, gerek senaryodaki yaratıcılık bakımından çığır açan yapıtlarıyla da tanınsa, dünya çapında Thalia aslında latin müziğinin önde gelen 3, hadi Jennifer Lopez’i de sayarsan 4 kadın birey şarkıcısından birisi, fakat 2000’li yılların başında çıkan Greatest Hits albümünden sonra, dizilerinin de modası geçtiği için albümleri Türkiye’ye gelmedi bile, dolayısıyla Türk halkının aklında ıkınarak ağlayan Rozalinda olarak kaldı. O yüzden size Thalia’nın müzik kariyeri hakkında kısa ve oldukça sübjektif bir parça bilgi vereyim hemen.

Sanılanın aksine, ismi Talya diye değil, Taliya olarak okunuyor, o konuda bir anlaşalım.

2000’li yılların başına kadar durmaksızın yükselen kariyeriyle Thalia, Piel Morena, Arrasando ve en önemlisi Amor A La Mexicana gibi milyorlarca satan şarkılara imza atmıştı. Gel gelelim, hayat mottosu “Trend gelir hoş gelir” olarak tabir edilebilecek bir insan olan Thalia, müzik kariyerinde ilk önce latin soundlarından kurtulmak, daha sonra da İngilizce şarkılar yapmak gibi iki yanlış adım attı, umut ettiği kadar ses getiremeyen bir Greatest Hits albümünden sonra 2005’te hafif rock tınıları içeren bir albümle karşımıza çıktı, daha sonra 2006’da hamileyken tamamen farklı, latin ama biraz “yeaani” tarzında şarkılar içeren bir albüm çıkardı, bu albümden sadece bir single çıkarabildi, ikinci single’ı çıkarmak üzereyken kene ısırmasından mütevellit bir hastalığa yakalandı, single iptal edildi, köşesine çekildi.

2009’da, asla baştan sona dinleyemediğim , oldukça düşük enerjili, şarkıları hangi kafayla seçtiğini bilemediğim bir live album çıkardı, yine klip veya single çıkmadı, 2012’de balladların arasına iki üç küçük latin şarkı sıkıştırıp yeni bir albüm çıkardı, bu albümden 2 single çıkardı ama klipleri canlı performans kayıtlarıyla atlattı, pek başarılı diyemeyeceğim bir konser turuna çıktı, bir çocuk kitabı ve içinde “daha dün annemizin” cover’ı bulunan bir çocuk şarkıları albümü çıkardı, ve nihayetinde Eylül ayında bir single yayınlayarak yeni albümünü duyurdu.

Shakira’nın She Wolf’ta sıçıp, Sale El Sol ile toparlamaya başlayıp Shakira albümünde iyi bir iş çıkartması gibi, bazı şarkıcıların başına bu tür talihsizlikler gelebiliyor maalesef. Thalia bu süreci Primera Fila ile sıçıp, Habitame Siempre ile sıvama aşamasıyla biraz daha uzattı, ama bu albüm yavaş yavaş sahalara geri döndüğünün sinyalini veriyor, yani umarım öyledir.

Taliha’nın eski şarkılarının kredisi bende hala çok yüksek, zira bahsettiğim gibi kendisi latin müziğinin önde gelen şarkıcılarından birisi, kariyer dediğimiz zor bir süreç. Kendisine buradan sevgilerimizi iletiyoruz, biraz Türkiye’yi dikkate alsa kendisi için daha hayırlı olacak ama olsun, yine de seni seviyoruz Taliha.

Normalde yazıyı burada bitirirdim ama müzik bloglarında bütün şarkıları tek tek inceliyorlar, ben de deneyeceğim bakalım olacak mı. Şarkı isimlerine tıklayarak Youtube linki üzerinden şarkıları dinleyebilir, oldukça subjektif yorumlarıma katılabilirsiniz. Albümün Spotify linki ise aha bu, çünkü korsana hayır. Başlıyorum.

Amore Mio: Albüme adını veren parça. YAPMA YAVVV 😀 dediğinizi duyar gibiyim ama albüm incelemelerinde bu cümle mutlaka yazılıyor, ezbere konuşmuyoruz. Geçen albümlerdeki nefes kesici (kötü anlamda, boğucu yani) balladlardan sonra buna da şükür dedirten bir açılış parçası, ama bana göre temposu biraz yavaş kalmış. Toda La Felicidad isimli şarkıdaki gibi biraz daha hızlı, biraz da doksanlar disko tarzı bir remiksi yapılırsa albümü kurtaracak parçalardan olabilir.

Por Lo Que Reste De Vida: “Allah ömür verdikçe” olarak çevirebileceğimiz bu şarkı, albüme adını veren parça değil (gerçekten kapatabilirsiniz sayfayı, hiç alınmam). Albümün lead single’ı olarak çıkan bu parça da aslında klasikleşen Taliha balladlarından birisi, ama pek boğucu değil ve bittiği için iki rekat namaz kıldırmıyor, bir de Taliha’ya 6 yıldan sonra bir klip çektirdiği için artı puan veriyor ve şarkıyı uğurluyoruz. Ha unutmadan, bir bachata remiksi var bu şarkının, orijinali yerine çıksa hic aratmazmış orijinalini. Ben beğendim.

Más: Albümü dengelemek için koyulmuş hızlı ve rockımsı parçalardan birisi. Şahsen çok bir geleceği olacağını zannetmiyorum, ama albümün geneline bakıldığında iyi biri.

Cerveza en México: Bunu kim düşündüyse tebrik ediyorum, albümün en başarılı adımlarından birisi, belki de en başarılısı. “Beer in Mexico” isminde bir şarkının İspanyolcaya tercümesi ve akabinde kavırılması. Baya beğendiğim bir şarkı olmasının yanı sıra, Taliha hamımın “Bakın ben Meksika’yı unutmadım hala” tarzında şarkıda ekolarla “mehiko mehiko mehiko” şeklinde duyabileceğimiz “bir başkadır benim memleketim” minvalinde oldukça akıllıca bir hareket, sonunda konserin sonunda söyleyebileceğin yeni bir şarkı var, tebrikler Taliha bebek.

Lo Más Bonito de Tí: Yine hızlı mı olsam yavaş mı olsam karar verememiş, biraz ara doldurmalık bir şarkı gibime geldi. Trompetler canımız ciğerimiz ama tabii.

Contigo Quiero Estar: Gitarlarla başlayan bu şarkı, devamında çok tatlış bir tempo kazanıyor, nakaratıyla birlikte aslında baya güzel olduğunu farkettiriyor. Benim favorilerimden, olmuş bu.

Comete Mi Boca: Sinan Özen’in “Senin ağzını yerim ben” şarkısına olumlu bir cevap niteliğinde yazılmış olan bu şarkı, preview’lerin malum ortamlara düşmesinden itibaren birçok kişinin dikkatini çekmişti ama, ben kılablarda “Giysilerimi yırt, ağzımı ye!!1!1” diye bağırabilmek için yetersiz bir düzenleme olmuş diye düşünüyorum, iyi bir remiksle çok daha güzel bir hale gelebilir, ama bu haliyle de albümü kurtaran parçalardan.

Tranquila: Her ne kadar Tranquila diyince aklıma artık şu video gelse de, bu şarkı da single olmasına kesin gözüyle baktığım parçalardan. Melodisi tam bir Türk pop şarkısı olmasının yanında, “Gel yatağıma gel, pencereyi ört” tarzı sözleriyle de bir o kadar erotik. Fakat bu Fat Joe ısrarını anlamıyorum, galiba ona aşıksın Taliha.

Tu Y Yo: Latinlerdeki Tu Y Yo isimli şarkı çıkarmazsa ölecek hastalığının güçlü bir kanıtı, zira Taliha hanımın aynı isimde bir şarkısı daha var, ki ben onu tercih ederim. Slov şarkı istesem slovtürk dinlerim, hayret bişey. Ama bu şarkıya bir ranchera versiyon yapsan müthiş dinlerim, tabi kim uğraşacak sen de haklısın.

Como Tú No Hay Dos: Koskoca albümde içinde İngilizce bir takım sözler bulunan tek şarkı, henüz bir fetüs olan Becky G ile eğlenceli bir düet. Tüm albüm bu enerjide olsaydı keşke, ama Taliha hanım’ın asıl tarzının bu olduğunu henüz yeni yeni idrak ettiği dönemdeyiz, gelişme var yani.

Sólo Parecía Amor: Slovtürk kıvamında, gittikçe azalmasını umut ettiğim balladlardan biri daha. Yazıyı yazmak için bir defa dinledim, bir daha da aklıma gelir mi şüpheliyim açıkçası.

Olvídame: Taliha hanımın bu isimde de bir şarkısı vardı daha önce, ikisi de slov ama ben yine eskiyi tercih ederdim. Çünki öyle.

Tú Puedes Ser: Albümün Delüks Edisyon’unda bulunan iki şarkıdan birisi, eh işte kıvamında, ama iki tane slovtürk balladından sonra bir nefes aldırıyor. Bunun tam versiyonunu bulamadım youtube’da.

Gracias: Delüks Edisyon’un kapanış şarkısı, başta meditasyon gibi düz bir ses eşliğinde Taliha hanım yaşam koçu kıvamında bir şeyler söyleyip teşekkür ediyor, ben o teşekkürü “El Sexto Sentido albümünden sonra pek bişey yapamadım ama yine de iyi kötü piyasada kalmamı sağladığınız için teşekkür ediyorum” olarak anlıyor, balladları rafa kaldırıp beğendiğim şarkıları playlistime ekliyorum. Bunu hiç bulamadım youtube’da, çare spotify.

Albümden top 3’üm sırasıyla;

1) Cerveza en Mexico
2) Como Tu No Hay Dos
3) Contigo Quiero Estar
4) Tranquila (kıyamadım)

Olmasaydı da olurdu dediklerim:

1) Tu y Yo
2) Solo Parecia Amor

Bir de anladığım kadarıyla albümü puanlıyoruz müzik bloggerları olarak, benden 10 üzerinden 6 buçuk çalışır. Yukarda yazdığım iki gereksiz iç kıyıcı ballad notu düşürdü, yoksa 7 verirdim, ama Taliha hanımın artık bir tercih yapması gerekiyor müzik janrı konusunda, eminim bir müzik bloggerı olarak düşüncelerimi umursayacak ve gerekeni yapacaktır…

Fakat ne zor işmiş albüm incelemek arkadaş 🙁

Umarım müzik konusundaki engin bilgilerim ve Armağan Çağlayan tadındaki eleştirilerimle sizi sıkmamışımdır. Yeni bir albüm incelemesinde görüşür müyüz bilmiyom ama sağlıcakla kalın…

You Might Also Like

5 Comments

 • Reply Anonim 5 Kasım 2014 at 10:05 PM

  Güzel bir inceleme olmuş, emeğine sağlık kardeşim

 • Reply Anonim 29 Aralık 2014 at 5:24 PM

  henuz top 3’undeki iki sarkiyi dinledigimden dolayi bu yazcaklarim sadece onlar icin gecerli. gerci digerleri icin de gecerli olsa nolurdu merak ediyom ahsksjdkf ohom. bu albumle cikis yapan yeni yetme bi sanatci olsaydi sarkilari 0 beklentiyle dinleyecegim icin belki cok daha fazla begenebilirdim fakat 1990’lardan beri album cikaran bu hanim gitgide dusen basarisiyla bir hayrani olarak beni mutsuz edior 🙁 bence tum sarkilarin cok guzel oldugu ve hepsinin art arda dinlenebilecegi son albumu lunada’ydi… </3 ayrica yuzyillardir inat edip turkiye'ye gelmedigi icin kendisine ufaktan gicik olmaya basladim, iletenleriniz olacaktir.

  bircok yerinde kah kikirdadigim kah kahkaha attigim, eglendirirken ogreten album incelemen cok hosuma gitti sayin blogger, bence spr dwm <3

 • Reply anon 29 Aralık 2014 at 8:05 PM

  henuz top 3’undeki iki sarkiyi dinledigimden dolayi bu yazcaklarim sadece onlar icin gecerli. gerci digerleri icin de gecerli olsa nolurdu merak ediyom ahsksjdkf ohom. bu albumle cikis yapan yeni yetme bi sanatci olsaydi sarkilari 0 beklentiyle dinleyecegim icin belki cok daha fazla begenebilirdim fakat 1990’lardan beri album cikaran bu hanim gitgide dusen basarisiyla bir hayrani olarak beni mutsuz edior 🙁 bence tum sarkilarin cok guzel oldugu ve hepsinin art arda dinlenebilecegi son albumu lunada’ydi… </3 ayrica yuzyillardir inat edip turkiye'ye gelmedigi icin kendisine ufaktan gicik olmaya basladim, iletenleriniz olacaktir.

  bircok yerinde kah kikirdadigim kah kahkaha attigim, eglendirirken ogreten album incelemen cok hosuma gitti sayin blogger, bence spr dwm <3

 • Reply Mia 8 Ocak 2015 at 9:22 PM

  Öncelikle uyarıda bulunmak isterim yazınızda hatalar oldukça fazla bunun yanı sıra doğru tespitleriniz de var. thalia 2007 yılında Anne oldu ve thalia Premira fila canlı albümü latin müzik dünyasının en çok satan 5 albümünden biri olarak görülüyor 2009’dan günümüze.. Evet thalia nın yalnış politikaları oldu fakat ingilizce albümü büyük bir başarı sağladı çünkü Thalia Amerika’da 900 bin satarak burada ki pazar alanın genişletti.. Ve Japonya, Avustralya,kanada ve inglitere gibi listelere girmeyi başardı. Amor mio albüüne gelecek olursam bence Albüm Thalia’nın en iyi 5 albümü arasında yer almaktadır albüm ocağın üçüncü haftası Türkiye’de de piyasaya sunulacak

 • Bir Cevap Yazın