MyFitnessPal ile lokmalarınızı sayın

4 Kasım 2014

myfitnesspallogo

Blogda yaşadığım bir takım kodsal ve temasal sıkıntılar nedeniyle uzun zamandır beklettiğim #gurlerdiyeti yazı dizisini erteleyip erteleyip duruyordum, ancak artık başlama zamanı geldi.

Bu yazımda, aslında pek de sosyal yanı olmayan bir sosyal ağdan bahsedeceğim.

MyFitnessPal, kullanıcıların katılımıyla veritabanını genişleten, bir kalori sayacı ve diyet takip aracı. Esasında diyet beslenme düzeni demek biliyosunuz, yani diyetin illa da zayıflama amacı olacak diye bişey yok, ama olursa da güzel olur.

Yediğimiz her yemeğin içinde proteinler, efendime söyleyeyim karbonhidratlar, lifler, ve bir sürü çeşidi bulunan yağlar var, ve her ne kadar bazılarını pek sevmesek de hepsinden yeteri kadar tüketmemiz gerekiyor her gün. MyFitnessPal’da profilinizi oluştururken boyunuz, kilonuz, olmayı hedeflediğiniz kilo, günlük aktiviteleriniz gibi temel bilgiler giriyorsunuz, sistem de size bunlara bağlı olarak belli bir kalori limiti, ve tüketmeniz gereken karbonhidrat, protein ve yağı gram bazında gösteriyor.

Buraya kadar güzel, peki bunları nasıl takip edeceğiz? Ne yememiz gerektiğini nasıl bileceğiz?

Her yediğimizi eklememiz, gerçekten lokmalarımızı saymamız gerekiyor arkadaşlar, acı ama gerçek…

Türkiye’deyken bu uygulamayı çok kullanmıyordum açıkçası durum nedir bilmiyorum ama, paketli gıdalarda oldukça geniş bir veritabanı var uygulamanın. Şunu da söyleyeyim, uygulamayı web üzerinden bilgisayarınızdan, veya iPhone’unuza uygulamasını yükleyerek kullanabiliyorsunuz, Android’de de uygulaması vardır diye tahmin ediyorum.

Telefondan kullanmanın şöyle bir avantajı var, kamerayı yiyeceğinizin barkoduna doğru tutuyorsunuz, çat diye listeye ekliyor. Onun dışında tabii ki klavyeden arayarak geniş veritabanının içinden bulup da sayabilirsiniz lokmalarınızı. Yiyecekleri kahvaltı, öğlen yemeği, akşam yemeği ve atıştırmalık olarak değişik kolonlara ekleyebiliyorsunuz ama bunun bir önemi yok, gün boyunca yedikleriniz gece kalori ve bahsettiğim diğer bileşenler olarak toplanıyor, acaba limiti aştınız mı hesaplanıyor, ve buna göre her gün bu şekil beslenirseniz 5 hafta sonra kaç kilo olursunuz’un bir öngörüsünü veriyor sistem size, motivasyon amaçlı.

MyFitnessPal, yediklerinizi pasta grafik, borsa grafiği gibi bir sürü alternatif şekilde yüzünüze başarıyla vuruyor…

Tabak yemeklerde bu iş biraz daha zor ama imkansız değil, genelde tabak yemeklerin de veritabanına eklenmiş porsiyon hesabıyla maddeleri bulunuyor, ama tabii ki herkes yemeği farklı yapar, bu da birazcık sizin uygulamayı kullanma isteğinize bağlı zira en zor yanı bu, üşenmeden ve kendimizi kandırmadan en azından bir süre uygulamayı kullanmamız gerekiyor ki sonuç alabilelim. Diye düşünüyorum.

Uygulamayı düzenli kullanmaya başlayalı 25 gün oldu, ilk iki hafta hedefimi “haftada yarım kilo”, sonra “haftada bir kilo” olarak değiştirdim ve şu anda program bana 1200 kalori veriyor, ancak bu süre içinde sadece 1 kilo verebildim, bunun sebebi de haftada bir gün kılabinge gidip alköllerle haşır neşir olmam ve neticesinde yediğimi içtiğimi düzenli ekleyememem, ikincisi ise neredeyse her gün aştığım şeker limiti, bu konuda yapabileceğim bir şey yok zira sütteki yoğurttaki şeker bile listeye giriyor, ve mandalinanın en güzel olduğu mevsimdeyiz, ölüm diyeti değil #gurlerdiyeti yapıyoruz, bitch please. 

Bunun yanısıra, özellikle iPhone kullanıcılarının seveceği bir özellik olarak, MyFitnessPal egzersizleri de destekliyor, ve doğru bir şey mi bilmiyorum ama, 200 kalori yakarsanız o 200 kaloriyi yiyerek almanıza izin veriyor (tabii zorunda değilsiniz bunu yapmaya :D), yani eksi hane olarak yazıyor gibi düşünün. Ayrıca Apple Health dalgasını da desteklediği için, kullandığınız diğer sağlık veya spor uygulamalarıyla da birlikte çalışıyor, yani telefonunuzu yanınıza alıp koşuya çıktığınızda yaktığınız kalori, egzersiz olarak lokma sayma uygulamamıza otomatik olarak ekleniyor, bu uygulamalardan da ileride “Evde spor keyfi” kategorisinde bahsedeceğim.

Rakamların arasında kaybolmak isteyenlere dev hizmet.

Dediğim gibi, uygulamanın vaat ettiği kadar olmasa da kilo vermişim, bu da demek oluyor ki işe yarıyor, yani abartmamak şartıyla istediğiniz şeyi yiyebilirsiniz, bu uygulama sayesinde de abartıp abartmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Donut ve kahve ile güne başlayarak kilo verdiysem sıradaki şanslı kişi niye siz olmayasınız?
Merak edip bakmak, siz de lokmalarınızı saymak isterseniz myfitnesspal.com‘dan, veya aynı isimli iPhone ve Android uygulamasından siteye kaydolabilir, beni de arkadaşınız olarak ekleyebilirsiniz, kullanıcı adım onurgurler.

Uygulamanın sosyal medya ekranı. Şu anda tek #gurlerdiyeti yapan ben olduğum için tek başıma takılıyorum 🙁

Merak edilen #gurlerdiyeti tavsiyelerime de bu muhterem uygulamayla başlamış oldum bu vesileyle. Uygulama hakkında, veya öyle genel, saçma muhabbet falan edesiniz varsa bana nereden ulaşabileceğinizi biliyorsunuz, ama eğer uygulama ile ilgili bir sorunuz varsa lütfen aşağıya yorumlar bölümüne yazın ki bilgi alışverişi olsun. Diy mi efendim?

Hadi hayırlı zayıflamalar 🙂

You Might Also Like

9 Comments

 • Reply ilk harflere baksana 4 Kasım 2014 at 7:12 PM

  ben doğdum doğalı 43 kiloyum, verdiğiniz kiloları alabilir miyim canım

 • Reply ece. 4 Kasım 2014 at 8:40 PM

  androidde de vardır herhal diyor ya bi de utanmadan. VAR TABİ

 • Reply ece. 4 Kasım 2014 at 8:51 PM

  sen benim moralim bozmak için mi varsın ya? myfitnesspal’da varmışım, hem de üye olduğumda kayıtlı olduğum kilo şuankinden 5kilo az, profilimi güncelledim. üzücüydü. bu kalp üzüldü.

 • Reply Anonim 4 Kasım 2014 at 9:00 PM

  Programı anladım ama her gün kilomuzu güncellememiz gerekmez mi, onu nerden güncelleyeceğimizi bulamadım. Profilden direk curretn weighti mi değiştirmeliyiz?

  • Reply Simsponge 4 Kasım 2014 at 9:09 PM

   evet, current weight’ten değiştirince zaten kilo değişimi olarak yansıyo, anasayfanda çıkıyor şu kadar kilo verdi diye, evinde tartı varsa her gün güncelleyebilirsin tabi ama uygulamanın öyle bir şartı yok 🙂

 • Reply Misfit Flash / Detaylı İnceleme | Onur Gürler - Simsponge.com 11 Haziran 2015 at 3:44 PM

  […] en güzel yanlarından biri de, daha önce incelemesini yaptığım MyFitnessPal uygulaması ile entegre oluşu. Bu sayede yaktığınız kalorileri orada da görüp bir nebze daha içiniz […]

 • Bir Cevap Yazın