Misfit Flash / Detaylı İnceleme

16 Aralık 2014

Sınavlardan dolayı bloga yazamad… Neyse bu kısmı geçiyorum :’)

Uzun zamandır bir aktivite bilekliği alasım vardı çocuklar, zira gavurların da söylediği gibi, every step counts. Jawbone UP’ın ilk modelinden beri ağzımdan salyalar aka aka izlediğim aktivite bilekliği teknolojisi, Fitbit ve Jawbone‘un diğer modelleriyle devam etti, Misfit Shine ile bambaşka bir boyuta ulaştı, Misfit Flash ile piyango bana da çıktı.

İlk önce bu teknolojiden pek bir haberi olmayanlar için kısaca bir özet geçeyim.

Aktivite bilekliği nedir?

Son yılların yükselen trendi olan giyilebilir teknolojinin en gözde ürünleri, şu anda her marka “akıllı saat” veya “aktivite bilekliği” veya her ikisinin bir birleşimi olacak pahalı ürünler yaparak pazara sunuyor ve bir şekilde alıcısını buluyor. Bu cihazlar Bluetooth ile akıllı telefonlarımızla senkronize oluyor ve bu şekilde bilgileri bize gösteriyor, zira küçük, hafif ve kendi başlarına çok fazla bir şey ifade etmeyen cihazlar çoğunlukla.

İçindeki janjanlı isimli sensörler sayesinde hareketleri, adımları, sizin girdiğiniz kişisel bilgilerinize göre de gidilen mesafeyi ve yakılan kalorileri hesaplıyor, günden güne gösteriyor, isterseniz bir hedef belirliyorsunuz ve ona ulaşmaya çalışıyorsunuz, bütün gün kıçımızı devirip yatmaktan kurtarmak için motive ediyorlar yani.

Ayrıca, bileğimize taktığımız bu güzide cihazlar bize uyku kalitemiz hakkında bilgi de veriyorlar. Yine aynı sensörler sayesinde ne kadar hareket ettiğimizi inceleyerek derin uyku ve hafif uyku evrelerimizi saptayarak sabahları daha dinç uyanmamızı sağlayabiliyorlar, ayrıca uykumuzu da bir grafik halinde önümüze serebiliyorlar, bu sayede kaliteli bir uyku mu çekiyorsunuz, evde sıcacık yatağınızdan memnun musunuz görebiliyorsunuz ve mesela saat 9’a alarm kurdunuz ama 8.45’te hafif uyku evresine geçtiniz, bunu farkederek sizi hafif uykudayken uyandırıyor ve küfretmeden uyanmanızı sağlayabiliyorlar.

Genel olarak akıllı saat ve aktivite bilekliklerinin ortak özellikleri bu, şimdi biraz daha daraltarak aktivite bileklikleri, ve Misfit markası üzerine yoğunlaşmak istiyorum.

Bir Indiegogo projesi olarak başlayan Misfit’in şu anda iki modeli var, Shine ve bu yazımda konuk ettiğim gönlümün efendisi Flash. Tasarımıyla kısa sürede büyük ilgi toplayan Shine’dan sonra, geçtiğimiz aylarda ikinci bir model olarak Flash satışa sunuldu. Yazıda bileklik olarak bahsedeceğim ama aslında iki cihaz da bozuk para boyutunda, ister bileklik kayışıyla ister cebinize atıp kullanabiliyorsunuz, ama tabii ki en rahatı bileğinizde kullanmak. İlk olarak bu iki modelin diğer fitness tracker’lardan farklarını kısaca özetleyeyim.

 • Misfit bilekliklerinin iki modelinde de ekran bulunmuyor, cihazın üzerindeki 12 adet LED ışık sayesinde saati ve gün içindeki ilerlemenizi görüyorsunuz. Ekran olmaması cihazın hem dayanıklılığını artırmış zira biliyorsunuz ekran hassas biri, hem de pil ömründen tasarruf sağlamış. Zaten telefonlarımızda bolca ekran var bence.
 • Pil demişken, bence büyük bir avantaj olarak, cihazımız bataryayla değil, saat piliyle çalışıyor. Bu sayede haftada bir şarj etmek zorunda kalmıyoruz, aylarca kolumuzdan çıkarmadan kullanabiliyoruz. Ayrıca telefonlarımızdan bildiğimiz batarya eskimesi durumu da ortadan kalkıyor, pil seviyesini telefonumuzdan takip edip bittiğinde atıp yenisiyle (10 lira falandır herhalde) değiştiriyoruz, 6 aya kadar kafamız rahat ediyor, evladiyelik bir cihaz yani…
 • Ayrıca Shine modeli 50, Flash modeli ise 30 metreye kadar su geçirmiyor, duş alırken, el yüz yıkarken hassas olmamıza gerek yok, hatta yüzebiliyoruz bile, çünkü biliyorsunuz yüzmek bir numaralı kalori yakıcısı ve bunu gözardı etmek çok günah.
 • Yanında bir adet bileklik kayışı, bir adet klips ile geliyor iki model de, dolayısıyla ister saat olarak kullanın, ister pantol cebinize kıstırın, ister ne bileyim spor salonundaki ter kokusundan bıktıysanız burnunuza mandallayın, kullanım alanı sınırsız ve her şekilde görevini yerine getiriyor, hatta sitesinde özel tasarım bir kolye şeyi bile mevcut.

Shine hakkında Berrak’ın şöyle bir incelemesi var, ben Flash’ı almadan önce bayağı bir fikir danışmıştım kendisine, siz de arada kaldıysanız bir bakın bence, ayrıca çok güzel tarifleri var 🙁

Peki Shine ile Flash’ın farkları ne?

Bazıları için küçük fakat insanlık için büyük olabilecek farklar haricinde, kullanım ve özellikler bakımından Shine ve Flash tamamen aynı diyebiliriz, şimdi o küçük farklılıklara şöyle bir göz atalım:

shine (mavi olan), flash (siyah olan)

 • Tasarım: Shine’ın Apple’ı andıran alüminyumdan yapılmış tasarımı yerine Flash’ta plastik bir tasarım görüyoruz, bunun birçok sebebi olsa da en başta fiyat olarak alternatif bir ürün yaratma amacıyla bu materyal değişikliğinin yapılmış olması oldukça mantıklı, plastik gözünüzü korkutmasın, piyasadaki Samsung telefonların çoğundan daha kaliteli bir dokusu var yine de 😉
 • Ekran (!): Yukarıda cihazda ekran olmadığını söylemiştim ama bu ışıklı arayüze başka isim bulamadım. Shine’da cihaza hafifçe iki defa dokunmamız gerekirken Flash’ta bu biraz değişik, esasında Flash kendi başına kocaman bir buton. Yani dokunmatik değil basmatik, bu özelliği Shine’a karşı bir avantaj olarak görenler olmuş ancak ben Shine kullanmadığım için yorum yapamayacağım, kolunuza bastırmak çok pratik diyemem.
 • Su geçirmezlik: Shine’daki 50 metrelik su geçirmezlik özelliği Flash’ta malzemeden dolayı 30 metreye düşmüş, pratikte çok büyük fark değil her gün dalış yapmıyorsanız eğer.
 • Fiyat *çığlıklar, alkışlar*: Shine’ın 100 dolarlık fiyatına karşı “yeter söz milletindir” şeklinde bir atakmışçasına Flash’in fiyatı 50 dolar. Türkiye’ye daha gelmediği için Türkiye fiyatını bilemeyeceğim ancak Misfit’in sitesi her yere kargoyla gönderiyor, ben İspanya’ya sipariş ettim 25 dolar kargo ücreti de eklendi, ama Black Friday indirimiyle kargo bedavaya geldi :’)

Misfit App

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Misfit’in 2 cihazı için de kullanılabilen bir iPhone ve Android uygulaması var, App Store veya Google Play’den ücretsiz edinilebiliyor, henüz geliştirme aşamasında, arayüz daha iyi olabilir fakat iş görüyor tabii ki.

Şunu da söylemeden geçmeyelim, neredeyse bütün aktivite ölçerler Bluetooth 4.0 teknolojisini kullanıyor, haliyle akıllı telefonunuzun buna uygun olması gerekiyor. Apple tarafında iPhone 4s, 5, 5c, 5s, 6 ve 6Plus, iPod Touch 5. nesil, iPad 3, 4, Air, Air2, Mini, Mini2 ve Mini3 ile uyumlu, diğer modellerle kullanabilmek maalesef mümkün değil. Android tarafını bilemeyeceğim ama Samsung Galaxy S3, Note 2 ve sonrasındaki modellerde bir sorun çıkmaz diye düşünüyorum, siz yine de alırken kontrol edin.

Misfit uygulamasını ilk açtığınızda bluetooth’u açmanızı rica ediyor, cihazınızı eşleştiriyor ve Facebook ile kolaylıkla doldurabileceğiniz bir profil oluşturuyorsunuz, böylece uygulama sosyal olarak da bir misyon edinmiş oluyor.

Uygulamanın sosyal kısmı bu şekilde. (Berrak henüz cihazını senkronize etmemiş 😛 )

Eve vardığınızda, veya yürümediğiniz bir anda, telefonunuzdan Bluetooth’u aktif ediyorsunuz, uygulamayı açtığınızda Misfit’teki hareket verileri telefona otomatik olarak gidiyor. Misfit kalori sisteminden çok puan sistemini kullanıyor, bunu bir oyun haline getiriyor zira puan sistemi, kaloriden daha faydalı, yaktığınız kalori giydiğiniz ayakkabıdan yürüdüğünüz zeminin eğimine kadar değişkenlik gösterir ama hareket ettiğinizde kazandığınız puan sabittir 🙂

Belirlediğim 1000 puan, ve bugünümün özeti.

Yine yazının başında kısaca bahsettiğim gibi, misfit’in puan sistemine göre kendinize bir puan hedefi belirleyip her gün ona ulaşmaya çalışıyorsunuz, ben ortalamanın yaklaşık iki katı olan 1000 puan belirlediğim için açıkçası her gün bu skora ulaşmam biraz zor oluyor, ama imkansız değil 🙂

Şu ana kadarki en yüksek rekorum :')

Şu ana kadarki en yüksek rekorum :’)

Misfit’in en güzel yanlarından biri de, daha önce incelemesini yaptığım MyFitnessPal uygulaması ile entegre oluşu. Bu sayede yaktığınız kalorileri orada da görüp bir nebze daha içiniz rahat yemek yiyebiliyorsunuz 🙂

Misfit Flash, uyku monitörü özelliğiyle de ön plana çıkıyor, bileğinize takıp uyuduğunuzda ne zaman derin uyumuşsunuz, ne zaman hafif uykudasınız algılayabiliyor, bunları da otomatik olarak telefonunuza gönderiyor. Uykunuz için de bir hedef koyabiliyorsunuz tabii ki ama bu puana etki etmiyor 🙂

IMG_9229.PNG

Peki hiç mi kötü yanı yok bu Misfit’in?

Var, sonuçta bu aleti alıp sayfalarca yazı yazıp övmem için kimse bana para vermedi 🙁

Efendim, cihazla birlikte gelen bileklik kayışı oldukça dandik, öyle ki ilk aldığımda bileğime takmakta bile zorlandım. Bileklikte bir de şöyle bir durum var, bileğe göre ayarladığınız kısım haliyle esnek plastikten, ama cihazı yerleştirdiğiniz bölüm sert plastik. Yani Shine’daki gibi cihazı “taktığımız” bır kısım yok, sadece alttan yerleştiriyoruz, cihaz kolumuzla plastik arasında boşlukta kalıyor, bu sebepten de saate bakmak için bastığınızda yerinden oynuyor, ama yerine hemen geri yerleşiyor. Hoşuma gitmeyen tek şey bu oldu açıkçası, belki de alışmak gerekiyordur.

Sonuçta Misfit Flash, rakiplerinin yaptığı işi yarı fiyatına yapan, kardeşi Shine kadar şık değil, daha sportif görünen bir cihaz. 1 haftalık kullanımım sonucunda gayet memnun olduğumu söyleyebilirim.

Umarım sonuna kadar okumuşsunuzdur 🙂 Yine de aklınızda bir şey varsa, ne bileyim bir yorumdur bir öneridir, aşağıda yorum olarak belirtin, yorum kısmını yine yeniledim çok güzel oldu 🙂

Hadi hayırlı sporlar!

IMG_9222.JPG

You Might Also Like

6 Comments

 • Reply Anonim 16 Aralık 2014 at 6:50 PM

  hepsini okudum örtmenim, ödülümü isterim. sana nispet shine alacam. sevgiler. gönlünün efendisi aka kilo veremeyen kız

  • Reply Onur Gürler 16 Aralık 2014 at 11:59 PM

   yaa aşkısı oley <3 al al caddebostan sayilde koşucaz beraber <3

 • Reply berraque 16 Aralık 2014 at 11:56 PM

  ay çok güzel yazı olmuş, basmatik çok daha işlevsel onur valla billa,

  bu arada fiyat ve görünüşü daha güzel bence flaşın.

  • Reply Onur Gürler 17 Aralık 2014 at 12:01 AM

   hehehe oley teşekkür ederim ^.^ basmatiğe sanırım alışıyorum ya shine hiç kullanmadığım için bilemeyeceğim ama şuan baya memnunum <3

 • Reply Barolf 3 Mart 2015 at 7:05 AM

  D&R da gördüğümde bu ne ya yine bir icat çıkarmışlar yeni teknoloji diye insanların fazla parasını sömürüyorlar demiştim de baya yararlıymış! Muallakta kaldığım bir şey var. Shine mı? Flash mı?

 • Reply Arzu 17 Eylül 2015 at 8:13 AM

  Çok güzel bir yazı olmuş bende dün aldım fakat aklıma takılan bi soru var sanki kalori miktarı biraz fazla geldi bana yani 112 adım atmış gösterirken kaloriye 558 diyo bu normalmidir sizce yoksa ben mi ayarlarında bi yanlışlık yaptım? Yardımcı olursanız sevinirim

 • Bir Cevap Yazın